Зернова кава

 Кава "Бразильський Сантос" Арабіка 100% Кава "Бразильський Сантос" Арабіка 100%

Кава "Бразильський Сантос" Арабіка 100%

Цікавий сорт арабіки з узбережжя Бразилії привертає увагу знавців яскравим смаком з легкими нотк..

 Кава "Гватемала" Арабіка 100% Кава "Гватемала" Арабіка 100%

Кава "Гватемала" Арабіка 100%

Моносорт арабіки з гірських плантацій Гватемали дає один з найкращих прикладів збалансованого см..

 Кава "Гондурас" Арабіка 100% Кава "Гондурас" Арабіка 100%

Кава "Гондурас" Арабіка 100%

Цей сорт арабіки, що має високий вміст кофеїну, поставляють з плантацій, які знаходяться на висо..

 Кава "Ефіопія Джімма 5" Арабіка 100% Кава "Ефіопія Джімма 5" Арабіка 100%

Кава "Ефіопія Джімма 5" Арабіка 100%

У порівнянні з іншими сортами арабіки, цей моно сорт з історичної батьківщини кава має знижену к..

 Кава "Кенія АА" Арабіка 100% Кава "Кенія АА" Арабіка 100%

Кава "Кенія АА" Арабіка 100%

Арабіка з гірських африканських плантацій завдяки багатому складу вулканічних грунтів дає дуже я..

 Кава "Коста Ріка" Арабіка 100% Кава "Коста Ріка" Арабіка 100%

Кава "Коста Ріка" Арабіка 100%

Арабіка з гірських плантацій Коста-Ріки – один з сортів, який має найбільш високий вміст к..

 Кава "Мокко Ефіопія" Арабіка 100% Кава "Мокко Ефіопія" Арабіка 100%

Кава "Мокко Ефіопія" Арабіка 100%

Висококласну гірську арабіку «Мокко» з батьківщини кави – Ефіопії – неда..

 Кава "Марагоджип Гватемала" Арабіка 100% Кава "Марагоджип Гватемала" Арабіка 100%

Кава "Марагоджип Гватемала" Арабіка 100%

Зернову каву «Марагоджип», чи «слоняче зерно», вважають відносно новим с..

 Кава "Декофеїн (без кофеїну)" Арабіка 100% Кава "Декофеїн (без кофеїну)" Арабіка 100%

Кава "Декофеїн (без кофеїну)" Арабіка 100%

Декофеїнована арабіка, що поставляють з Колумбії, порадує тих, хто змушений обмежувати себе у вж..

 Кава "Від Шефа" Арабіка-80%, Робуста-20% Кава "Від Шефа" Арабіка-80%, Робуста-20%

Кава "Від Шефа" Арабіка-80%, Робуста-20%

Відмінний купаж - суміш з 80% арабіки і 20% робусти - являє собою втілення кавових традицій різн..

 Кава "Уганда" Робуста 100% Кава "Уганда" Робуста 100%

Кава "Уганда" Робуста 100%

Марочний моно сорт робусти гарантує яскравий шоколадний смак напою, майже повну відсутність кисл..

 Кава "Марагоджип Нікарагуа" Арабіка 100% Кава "Марагоджип Нікарагуа" Арабіка 100%

Кава "Марагоджип Нікарагуа" Арабіка 100%

Зернову каву сорту «Марагоджим», яку вирощено на гірських плантаціях Нікарагуа, відн..

Серед напоїв, що полюбляють та часто вживають люди, кава займає особливе місце. Це не просто рідина для зменшення жаги, тонізуюче та підбадьорююче питво. Це – філософія та в якійсь мірі релігія. 

Що таке кава?

Сам напій – це відвар (рідше настій) обсмажених та змелених зерен кавового дерева (чи куща). Ботаніки відносять рослину до родини кави, взагалі в цій групі близько 90 найменувань. Однак промислово культивуються лише два основних різновиди: арабська (аравійська) кава та конголезька. Отримані від цих рослин зерна зазвичай йменують арабікою та робустою. Є ще кілька сортів – арабуста, ліберіка, ексцельса – але їх доля у всесвітньому виробництві кави складає менш ніж 2%.

Цікаво, що арабка більш ароматна та яскрава на смак, робуста – більш «міцна» (з більшим вмістом кофеїну), має відчутну гіркоту. Можливо, це пов’язано з умовами вирощування рослин. Аравійській різновид більш за все влаштовує висота 900…2000 м над рівнем моря, а конголезький переважно росте у низинах (0…600 м над рівнем моря) біля узбережжя. Різниця є й в тому, що менш примхливий та більш стійкій конголезький різновид часто збирають механізовано, а аравійський – лише руками. При механізованій обробці крім ягід зривають і листя, й частину гілок. Крім того, ягоди мають різний ступінь стиглості.

Історія кави

Вживати зернову каву людство почало набагато пізніше, ніж чай. Точніше, відомостей про те, коли вперше ягоди з кавових дерев стали використовувати як тонізуючий засіб, немає – лише легенди. Одна з них каже, що першими «кофе манами» ще в 850 році стали… кози. Нібито тварини, яких випасали на схилі гір в Ефіопії, їли листя дерева та після цього поводилися дивно – стрибали, мекали, були надто енергійні. Пастух розповів про це пастирю місцевого монастиря й той, особисто скуштувавши листя, вирішив, що відвар з нього додасть бадьорості монахам під час тривалих служб. Потім з’ясували, що ягоди дають кращій ефект, і відвар стали готувати вже з них.

А ось документальні свідоцтва сповіщають про те, що близько 12-го сторіччя з’явився напій з ягід – але спочатку з висушеної м’якоті, а не зерен. Це була так звана «йєменська біла кава». Технологія приготування вдосконалювалася, поступово шанувальники перейшли з обсмажування та варки оболонок (м’якіть та шкірки) на обсмажування та розмелювання зерен с подальшою варкою. З Ефіопії та Ємену «мода» на кавові напої розповсюдилася по всьому арабському Сходу.

Саме звідти – з Аравійського півострова, з Північної Африки – почався тріумфальний наступ вже зернової кави на Європу. Спочатку, що цілком логічно, напій з кавових зерен стали вживати в Османській імперії. Далі з Туреччини та Аравії купці розвозили каву по європейським країнам – Італії, Іспанії, Австрії, потім по Нідерландам та Англії, Франції, Священній Римській Імперії (нині Германії). В 1645 році було відкрито першу кав’ярню в Венеції.

Цікава історія появи зернової кави в Відні. Після того, як з міста зняли облогу, чоловіку, що привів допомогу – Юрію Кульчицькому (по однім відомостям поляку, по іншим – українцю) було подаровано будинок і 300 мішків кави з військової здобичі. Щоб вдало продавати напій з зерен, який не подобався австрійцям через сильну гіркоту, він здогадався додавати до кави вершки та цукор (кава по-віденські).

У Росії каву масово – і частково примусово – стали вживати під час правління Петра Першого. А ось на Україну кава у зернах попадала й раніш – після походів запорізьких козаків, але великого попиту на неї не було.

Місця вирощування та технології виробництва зернової кави

Зараз кавові плантації розташовані в:

  • Азії (В’єтнам, Індонезія, Індія);

  • Африці (Ефіопія, Камерун, Кенія, Ангола та інші);

  • Південній Америці (Бразилія – крупніший експортер, Колумбія, Гондурас).

В деяких регіонах вирощують лише робусту, в деяких – тільки арабіку, подекуди є посадки обох різновидів. Дикі кавові дерева практично не використовують, усі рослини культурні.

Зібрані руками чи механізовано ягоди звільняють від частини м’якоті в спеціальних машинах, потім ферментують плоди для відшарування останніх м’яких частинок. Очищені та промиті зерна сушать на сонці чи в особливих сушарках до отримання рівню вологості 11…12%. Після цього їх механізовано звільняють від шкірки та сортують. Продають країни-експортери зазвичай зелену зернову каву, тобто не обсмажену – така зберігається довше.

Приготування напою

У продаж до магазинів поступає вже обсмажена кава, ароматизована чи звичайна, у зернах або мелена. Змелені зерна варять – у турці (джезві) чи кавоварці, заварюють у чашці (лише найтонший помел), готують у кава-машинах. Варіантів додатків до кави безліч – від звичної кориці та ванілі до перцю та міцного алкоголю. Напій можна вживати з цукром, медом, цукрозамінниками, молоком (коров’ячим чи рослинним), вершками.

Кава досить сильно впливає на здоров’я – діяльність нервової, серцево-судинної, сечостатевої систем. Однак його тонізуючи властивості та здатність покращувати розумову та фізичну активність людини чудово компенсують можливі проблеми при умові помірного вживання кавових напоїв.