Сублімована кава

 Кава "Мілікано"  Кава "Мілікано"

Кава "Мілікано"

Сублімована кава «Мілікано» - це один з найкращіх варіантів для тих, хто віддає пере..

 Кава ароматизована "Баунті" Кава ароматизована "Баунті"

Кава ароматизована "Баунті"

Ця кава пройшла процедуру сублімації, тобто сухої виморозки, що дозволяє максимально зберегти по..

 Кава ароматизована "Бейліз" Кава ароматизована "Бейліз"

Кава ароматизована "Бейліз"

Сублімована кава з ароматом «Бейліз» - гідний вибір для тих, хто віддає перевагу дес..

 Кава ароматизована "Карамель" Кава ароматизована "Карамель"

Кава ароматизована "Карамель"

Один з найбільш м’яких, солодких, «жіночих» видів сублімованої кави – на..

 Кава ароматизована "Тірамісу" Кава ароматизована "Тірамісу"

Кава ароматизована "Тірамісу"

Десертна розчинна кава з запахом «Тірамісу» - ідеальний вибір для тих, хто цінує цей..

Кава – один з найпопулярніших у світі напоїв. Його вживають для задоволення та бадьорості, щоб прокинутися вранці й не заснути на роботі, підняти тиск та покращити результати тренування. Однак зернова та мелена кава потребують певних умов для приготування, які можна забезпечити далеко не завжди. Тому все більше та більше шанувальників знаходить сублімована (розчинна) кава.

Так «сублімована» чи «розчинна»?

Взагалі ці терміни багато хто вважає за синоніми, хоча й помилково. Не усяка розчинна кава є сублімованою.

Сам термін «сублімація» відносять до технології підготування продуктів для тривалого зберігання. Продукт заморожують, після чого в вакуумній камері з нього видалять розчинник корисних речовин – воду. Процес сублімації ще називають «виморожуванням», «сухим виморожуванням», бо таким чином з продукту вилучають воду, лишається виключно суха речовина.

Цей процес дозволяє зберегти більшу частину корисних речовин (в тому числі ефірних олій) та поживних властивостей. Для приготування розчинного продукту екстракт кави заморожують та зневоднюють. На виході отримують рівненькі гранули приблизно однакового розміру, з монотонним кольором та ніжним ароматом.

Інший спосіб отримання розчинної (але не сублімованої!) кави – це висушування розпиленого екстракту в потоці гарячого повітря (газу). При цьому витяжка перетворюється на порошок. З нього іноді виготовляють гранульовану розчинну каву.

Ще одна технологія дозволяє отримати рідкий згущений концентрат.

Умовно до цієї групи сировини для приготування кавових напоїв можна віднести сухі молочні концентрати (кава з молоком та цукром, кава з вершками та цукром), а також згущене молоко з доданням кавового концентрату (сухого чи рідкого).

Історія розчинної кави

Вперше готові до вживання шляхом розчинення у воді (без варіння чи нагріву) концентрати з кавових зерен з’явилися під час Громадянської війни в США як «сухий пайок» армії Півночі. Пізніше випускали рідкі концентрати, сиропи, пресований порошок у плитках. В теперішньому своєму вигляді продукт було запатентовано в 1890-му році мешканцем Нової Зеландії Д.Стренгом.

Однак патент – це ще не все. Технологію виробництва придатної для комерційного випуску розчинної кави було розроблено в 1906 році англійцем Дж.К.Вашингтоном, який мешкав у Гватемалі. В 1909 році продукт потрапив на ринок під назвою «Red E Coffee». Ну а популярним напій зробила компанія Nestle при активній участі уряду Бразилії вже в 1938 році. З початком Другої Світової війни розчинна кава Nescafe, а пізніше й інших марок, стала справжнім порятунком для солдатів та мирного населення.

Зараз можна нарахувати сотні різновидів звичайної й ароматизованої розчинної кави (сублімованої та порошкової), які виготовляють у тому числі й в Європі.

Чому розчинну каву виробляють в Євросоюзі?

Технологія сублімації та сушіння у потоці газу потребує досить складного та коштовного обладнання. Тому значну частину продукту випускають на підприємствах європейських країн, що є реекспортерами кави.

Термін «реекспорт» описує закупівлю сировини у інших країн с наступною його переробкою та продажем в ті самі чи інші країни.

Купуючи кавові зерна (зелені) у країн-виробників (Бразилії, Колумбії, Ефіопії, Індонезії тощо), європейські компанії шляхом сублімації чи сушіння отримують з них різні види розчинної кави, які потім продають під маркою обробляючої фірми, але вказують місця вирощування зерен кави та їх різновид (арабіка чи робуста). Частіш за все для виробництва сублімованого напою використовують більш дешеву робусту чи купажі с арабікою.

Різновиди розчинної кави

Вище вже було сказано про різницю між сублімованим й порошковим продуктом. Крім цього, можна виділити в окрему групу ароматизовану розчинну каву. Смакові та запахові доданки завжди вносять у готовий продукт. Що цікаво, частина ароматизаторів – це натуральні кавові ефірні олії, що пов’язано зі зменшенням характерного аромату сировини після вилучення та сушіння екстракту. Серед інших популярних доданків можна назвати природні ефірні олії кориці, ванілі, цитрусових, горіхів, фруктів, а також їх синтезовані аналоги. Досить розповсюджені ароматизаторі, що імітують запах та смак елітного алкоголю.

Особливою групою розчинної кави є також декофеїновані напої. Сам процес декофеїнізації було розроблено в ті ж роки, що й технологію сублімації. За допомогою попередньої обробки зерен з них видаляють кофеїн (від 97 до 99,9% того, що є), після чого вилучають екстракт.

Приготування сублімованої кави

Незалежно від того, як було отримано продукт – методом сушіння чи сублімації – готують його до вживання однаково. Порошок чи гранули заливають гарячою водою, п’ють просто так чи частіше з доданням підсолоджувачів, молока чи вершків (у тому числі рослинних), алкогольних напоїв, сиропів тощо.

Розчинну каву, на відміну від натуральної, можна зберігати довгий час у герметичній упаковці без втрати смаку та запаху.