Какао і гарячий шоколад
Какао "Голландське"
Один з найкращих, класичних сортів какао – натуральна, без будь-яких домішок сировина – має м’який ..
Какао "Іриска-Тоффі"
Тонкий аромат французької ванілі вдало підкреслює та доповнює розкішний смаковий та ароматичний бук..
Два цих напою здаються необізнаним людям зовсім різними. Але насправді основа в них одна й та сама – какао й молоко, різниця в технології приготування та добавках.
Какао: основний компонент
Під назвою «какао» ботаніки мають на увазі дерево «Теоброма» (шоколадне дерево) з родини Мальвових, рослину з субекваторіальної та тропічної зони. У більш широкому розумінні це й насіння плодів шоколадного дерева, й порошок з мелених зерен, і напій з них.
Латинське слово Теоброма перекладається як «Їжа Богів», таку назву дав йому Карл Лінней, а етнічний термін «какао » походить від мов ацтеків та майя.
Родиною шоколадного дерева вважають дощові ліси Перу та Амазонки, зараз воно культивується в усіх субекваторіальних та тропічних зонах світу.
Історія какао та гарячого шоколаду
Колись напій з зерен какао був привілеєм еліти народів Майя та Ацтеків. Він використовувався на релігійних та світських церемоніях , зерна застосовували в грошових розрахунках замість монет. Сам напій тоді сильно відрізнявся від знайомого нам: розтерті зерна змішувалися з маїсом (кукурудзою), перцем та водою, до них додавалася соль. З м’якоті плодів готували щось на вподобу браги.
Європейці познайомились з какао під час завойовницьких походів Кортеса. Цінні зерна, іменовані «бурим золотом», були вперше доставлені до двору короля Іспанії на початку 16-го століття. Напій був настільки коштовним, що вживати його могла лише вища знать. Поступово сировини завозилося більше, тому к 17-18 сторіччю напої з какао-бобів готували вже по всій Європі.
Однак напій все ж таки був далекий від теперішніх гарячого шоколаду та какао. Боби, що містили велику кількість природного масла, розтирали у пасту й варили з доданням цукру (тростинного), іноді перцю та інших пряностей. Густий й жирний напій перед подачею збивали, видаляючи з поверхні шар масла.
Ідею виділити з зерен какао коштовне масло реалізував у 1828 році голландець К. ван Хойтен, отримавши окремо какао-олію та какао-порошок. Ці інгредієнти стали основними компонентами для виробництва твердого, плиткового шоколаду . Після цього багато напоїв на основі какао стали готувати з відносно дешевого какао-порошку.